IX konferencja Lashtal Press
Zapraszamy na dziewiątą konferencję Lashtal Press, która odbędzie się 2 września w Gdańsku! W tym roku będziemy mieli przyjemność gościć dwóch prelegentów z Australii, jednego z Niemiec i trzech z Polski.
W trakcie konferencji nie zabraknie również specjalnie przygotowanych publikacji i niespodzianek ;-). Rezerwacji miejsc można dokonać tutaj.
Poniżej przedstawiamy opis wykładów i biogramy prelegentów.
Frater Shiva
Dusza pustyni
Frater Shiva przedstawi rozdział książki poświęconej Ordo Templi Orientis (OTO), nad którą obecnie pracuje. Ów tekst, zatytułowany „Dusza pustyni”, porusza kwestię rozwoju OTO w okresie pierwszej wojny światowej, kiedy Bafomet przeobraził tę organizację w pełni thelemiczny Zakon Świątyni. Frater Shiva zaproponuje niezwykle oryginalne objaśnienie i eksplorację symboliki Oazy, która odgrywa istotną rolę z perspektywy niektórych stopni i subtelnej mistyki OTO. W szczególności skupi się na obecnych w OTO kluczowych elementach thelemicznej formuły urzeczywistnienia i inicjacji objawionej przez Przywódców A∴A∴ oraz na praktycznym systemie medytacji. Frater Shiva odniesie się również do napisanego w tym okresie i często ignorowanego tekstu Mistrza Theriona, w którym przedstawiono podobne medytacje.
Robert Buratti
Sztuka jest magiją
Opactwo Crowleya i artystyczne podwaliny thelemy
Czas, który Aleister Crowley spędził w Cefalu jest prawdopodobnie najczęściej opisywanym i najmniej zrozumiałym okresem z jego niezwykle aktywnego życia. To właśnie wtedy Crowley dokonał rewizji swych magicznych praktyk i ściśle powiązał je ze swymi artystycznymi zainteresowaniami. Ostatnie lata jego życia ukazują dojrzałość nie tylko w studiach nad magiją, ale i stworzonych przez niego dziełach malarskich. Australijski badacz i kurator, Robert Buratti, przyjrzy się twórczemu procesowi jako fundamentalnej części thelemicznej filozofii i praktyki, odnosząc się do dzieł Crowleya, jemu współczesnych oraz dzisiejszych artystów.
William Peters
Poszukiwacz – Otto Gebhardi
Wolnomularz, teozof, thelemita i mieszkaniec Gdańska, Otto Gebhardi, obracał się w kręgu najważniejszych dwudziestowiecznych niemieckich ezoteryków: Franza Hartmanna, Hermanna Rudolpha i Heinricha Tränkera. W tej prezentacji William Peters przedstawi biografię i twórczość Gebhardiego oraz jego powiązania z Aleisterem Crowleyem i pracą na rzecz propagowania thelemy w Niemczech.
Krzysztof Azarewicz
„Nie wisi syn za ojca, tylko sam za siebie”
Aleister Crowley i Frater Achad
Aleister Crowley uznawał fratra Achada za swego „magicznego syna” ze względu na dokonane przez niego odkrycie kabalistycznego klucza do Księgi Prawa. Napisał nawet dla niego ojcowski traktat dydaktyczny pod tytułem Liber alef. Achad, jak większość dzieci, przeszedł przez okres buntu wobec swego rodzica, czemu dał kreatywny upust pisząc oryginalne i prowokujące książki, jak Egipskie odrodzenie. W tej prezentacji Krzysztof przedstawi relacje, jakie zachodziły pomiędzy Crowleyem i Achadem, a także omówi doniosłość koncepcji Achada w świetle zachodniej tradycji misteryjnej.
Anna Orzech
Czy każda kobieta musi być Szkarłatną Kobietą, czyli żeński aspekt w thelemie
Chociaż w XXI wieku równouprawnienie jest już na porządku dziennym, temat kobiet w thelemie nadal budzi sporo kontrowersji. Z jednej strony pojawiają się głosy o uprzedmiotowieniu kobiet przez Crowleya i traktowaniu ich jako ołtarza do swych rytuałów, z drugiej strony kobiety z wielkim zapałem podchodzą do odkrywania swojej Woli i jej realizowania. W tym wykładzie Anna przyjrzy się tematowi kobiet w thelemie z różnych punktów widzenia. Spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy thelema jest systemem czysto męskim i czy cokolwiek możemy zrobić by to zmienić. A może nic nie trzeba zmieniać?
Frater Kornephoros
Horoskop jako mapa Prawdziwej Woli
Każdy, kto chociaż powierzchownie zetknął się z filozofią thelemy, wie, że poznanie – a następnie urzeczywistnianie – własnej Woli można uznać za kwintesencję tego systemu. W tej prezentacji frater Kornephoros przedstawi zręby teorii astrologii Aleistera Crowleya oraz na przykładzie horoskopu urodzeniowego Crowleya poszuka odpowiedzi na pytanie, czy z pozycji planet w chwili naszych urodzin można wyczytać mapę swojej Prawdziwej Woli.
*** ***** ***
Frater Shiva X° jest Narodowym Wielkim Mistrzem Generalnym australijskiej sekcji Ordo Templi Orientis (OTO). Od 1990 roku służył jako Przedstawiciel Brata Przełożonego w Australii. Prezentuje wykłady na całym świecie, szczególnie razem z Danielem J. Guntherem, wieloletnim instruktorem A∴A∴ z USA. Pisze artykuły i prezentuje wyniki swych badań w różnych publikacjach OTO. Jest także założycielem Ordo Templi Orientis Academia. Obecnie kończy prace nad redakcją książki Magick Without Tears Aleistera Crowleya, którą opublikuje Kwatera Międzynarodowa OTO.
Robert Buratti od 20 lat pracuje jako krajowy i międzynarodowy kurator specjalizujący się w zarządzaniu kolekcjami dzieł sztuki, publikacjami artystycznymi i wystawami. Studiował sztukę wizualną, literaturę, kulturę i psychologię na Macquarie University, a po ukończeniu Wyższej Szkoły Plastycznej w Sydney został magistrem z zarządzania sztuką. Obecnie jest kuratorem sztuki w Armadale i prowadzi badania w Uniwersytecie Zachodniej Australii.
Jego recenzje publikowano w na całym świecie. Regularnie występuje jako krytyk sztuki w stacjach telewizyjnych ABC, WestTV i Foxtel. Wykłada w Perth Concert Hall i w Art Gallery of WA. Organizował i był kustoszem wielu wystaw w takich galeriach i placówkach, jak H Ervin Gallery/ National Trust, Devonport Regional Gallery (TAS), Mornington Peninsula Regional Gallery (VIC), and Wellington Museum (NZ). Współpracuje jako konsultant z lokalnymi i zagranicznymi muzeami, jak Galeria Sztuki Zachodniej Australii, Uniwersytet Zachodniej Australii, Wellington Museum i Biennale w Wenecji.
Był prezydentem Przyjaciół Galerii Sztuki Zachodniej Australii, redaktorem Artifacts Magazine i członkiem The Blake Society, a także krytykiem publikującym w magazynach Artist Profile, Australian Art Review i prasie australijskiej.
Robert jest obecnie mistrzem australijskiej loży OTO, 777 w Perth, prezydentem narodowej gildii artystycznej OTO, Collective 777, a także ordynowanym kapłanem Ecclesia Gnostica Catholica.
William Peters mieszka w Berlinie, gdzie niezależnie bada niemiecką ezoterykę z przełomu dziewiętnastego i dwudziestego stulecia. Jego obecny projekt skupia się na zagadnieniu thelemy w Niemczech przed drugą wojną światową.
Krzysztof Azarewicz jest redaktorem naczelnym wydawnictwa Lashtal Press, redaktorem „Tarocisty”, współautorem „Spowiedzi heretyka”, wywiadu-rzeki z Adamem Nergalem Darskim. Przełożył kilkadziesiąt książek i napisał tyleż samo artykułów na temat filozofii Aleistera Crowleya, magii i tarota, które opublikowano nie tylko w Polsce, ale także w językach angielskim, francuskim i hiszpańskim. Podróżuje wraz ze swą żoną Anią i bada magiczne wymiary egzystencji od Wyżyny Tybetańskiej począwszy, przez piramidy i pustynie Północnej Afryki, aż do okultystycznych scen Berlina, Londynu i Nowego Jorku.
Anna Orzech zajmuje się zgłębianiem własnej natury od ponad 15 lat. Od 2007 jest członkiem thelemicznej organizacji Ordo Templi Orientis, gdzie służy jako inicjator, mistrz ciała lokalnego i narodowy skarbnik. Jest także ordynowaną kapłanką Ecclesia Gnostica Catholica. Od wielu lat wspiera wydawnictwo Lashtal Press jako konsultant do spraw marketingu, korektor, a także przygotowując książki do druku. Przetłumaczyła niesławny poemat Aleistera Crowleya Leah Doskonała oraz tomik Rosa Mundi i inne poematy miłosne.
Frater Kornephoros jest członkiem Ordo Templi Orientis, z wykształcenia prawnikiem, z zamiłowania podróżnikiem na szlaku historii, teorii i praktyki zachodniej tradycji ezoterycznej, zwłaszcza w nurcie thelemy. Od prawie dwudziestu lat jego pasją jest astrologia i nauki hermetyczne.