XI Konferencja Lashtal Press

TRADYCJA GRYMUARYCZNA W TEORII I PRAKTYCE.

Aż trudno uwierzyć, że to już jedenasty raz… W tym roku bardzo zależało nam na tym, by na konferencję zaprosić jedynie polskich prelegentów. Chcemy dokonać przeglądu tego, jak ma się tradycja grymuaryczna w naszym kraju. W innych europejskich krajach łatwo można wyśledzić różne linie przekazu, systemy inicjacyjne, które sięgają wstecz wiele stuleci. Jak sprawy mają się w Polsce dziś? Czy w ogóle można mówić o tradycji grymuarycznej? Odpowiedź na te pytania otrzymamy w trakcie konferencji.

W trakcie imprezy premierę będzie miała publikacja Goetii Lemegetonu! Planujemy również inne atrakcje i możliwość nabycia różnych przedmiotów przydatnych w pracy z grymuarami.

Poniżej przedstawiamy opis prelekcji i biogramy prelegentów.

*** ***** ***

Krzysztof Azarewicz
Diabeł tkwi w szczególe
Komparatystyka rękopisów Goetii

Ściągnięty z sieci darmowy PDF z tekstem „Goetii”, tani egzemplarz w miękkiej oprawie, zamówiony w internetowym sklepie jednego z gigantów handlowych, podręcznik wydany własnym nakładem przez domniemany autorytet… Czy wszystkie zawierają te same, a przede wszystkim kompletne instrukcje? Czy gwarantują bezpieczeństwo w trakcie przeprowadzenia rytuału i jego efektywność po? Krzysztof cofnie się do samego źródła i zaprosi was na magiczne tour de force po siedemnastowiecznych rękopisach „Goetii”. Rozprawi się z wieloma mitami narosłymi wokół tego grymuaru, powie ile tak naprawdę „Goetia” opisuje demonów i wyjawi pełną formułę konstrukcji rytuału, którą można odczytać jedynie między wierszami tej sławnej księgi.

 

Asenath Mason
Oblicza Lucyfera w tradycji grymuarycznej i współcześnie

W tradycji grymuarycznej Lucyfer zajmuje jedno z naczelnych miejsc hierarchii piekielnej i przewodzi niezliczonym legionom pomniejszych duchów. Wzmianki o nim spotykamy między innymi w takich tekstach, jak „Grimoirium Verum”, „Czerwony Smok”, „Grymuar Honoriusza”. Lucyfer pojawia się w różnych kontekstach i przedstawiony jest na wiele sposobów. Tematem prezentacji będzie analiza tych właśnie przedstawień i cech Lucyfera, zarówno na podstawie klasycznych grymuarów, jak i ich współczesnej interpretacji. Przyjrzymy się ich charakterystyce, sposobom przyzywania Lucyfera w dawnych czasach i dziś, oraz omówimy jego rolę we współczesnej magii inicjacyjnej.

 

Anna Orzech
„Goetia” w teorii i praktyce

„Goetia” działa na wyobraźnię wielu ludzi. Ów grymuar proponuje podróż po niezwykłych wymiarach wizualnych. Operator musi posiadać krąg, trójkąt, szatę, pieczęci duchów i inne niezwykłe przedmioty. Atrakcyjna estetyka skusiła Annę do przeprowadzenia eksperymentów ewokacji, które zakończyły się różnymi… życiowymi kłopotami. W tym wykładzie opowie ona o swoich przygodach z „Goetią” oraz przedstawi metody pozwalające na bezpieczne rozpoczęcie praktyki. Jak stworzyć krąg, czy też trójkąt sztuki? Jak sprawić, by przyzywany byt zamanifestował się? Czy praktykować razem, czy w towarzystwie? Jak poradzić sobie z małą przestrzenią w domu? Czy „Goetia” jest odpowiednia dla początkujących?

 

Paweł Lidke-Krawczyk
Salomonowe dzieła w Polsce.
Opowieść o poszukiwaniach grymuarów

W powszechnym mniemaniu ezoteryków, a także osób zainteresowanych historią magii, tradycja grymuaryczna w Polsce nie istniała. Czy tak jest naprawdę? Czy rzeczywiście nasi przodkowie nie pozostawili po sobie takich tekstów? Paweł opowie o tym, jak tropi magiczne księgi w naszym kraju i co do tej pory odnalazł. Zapozna nas z zaskakującymi losami grymuarów, metodologią przyjętych badań i z tym, jak żmudne jest odczytywanie rękopisów. Uchyli rąbka tajemnicy i wyjawi, co tak naprawdę skrywają dawne teksty, na czym polegają ich przepisy, instrukcje i zaklęcia.

 

Soror Luna & frater Kornophoros
Konstrukcja rytuału na podstawie ewokacji duchów olimpijskich Arbatela Magii

Czy kiedykolwiek chcieliście przeprowadzić rytuał magii ceremonialnej, ale nie wiedzieliście, jak się za to zabrać? Soror Luna i frater Kornephoros wprowadzą was w tajniki konstrukcji rytuału. Opiszą krok po kroku każdy element, potrzebne narzędzia i przedmioty, oraz podadzą uniwersalny szkielet, który można dowolnie dostosować do własnych potrzeb. Wszystko to zobrazują na przykładzie ewokacji duchów olimpijskich z „Arbatela magii”. Będzie sporo praktycznej wiedzy, ale nie zabraknie i licznych ciekawostek zebranych przez lata praktyki.

 

*** ***** ***

krzysztof azarewicz lashtal pressKrzysztof Azarewicz – założyciel wydawnictwa Lashtal Press, od kilkunastu lat współtworzy liryki i merytoryczną oprawę albumów zespołu Behemoth. Współautor „Spowiedzi heretyka”, wywiadu-rzeki z Adamem Nergalem Darskim. Tłumacz kilkudziesięciu książek i autor tyluż samo esejów na temat filozofii Aleistera Crowleya i tradycji hermetycznej, które opublikowano nie tylko w Polsce, ale także w językach angielskim, francuskim i hiszpańskim. W swych podróżach bada magiczne wymiary egzystencji od Wyżyny Tybetańskiej począwszy, przez piramidy i pustynie Północnej Afryki, aż do okultystycznych scen Londynu, Sydney i Nowego Jorku.

 

asenath

Asenath Mason – artystka i autorka kilkunastu książek dotyczących rozmaitych zagadnień z zakresu tradycji tyfoniczno-drakońskiej, demonologii, czarownictwa, Drzewa Klifot, oraz filozofii lucyferiańskiej. Założycielka międzynarodowej świątyni drakońskiej o nazwie Temple of Ascending Flame. Obecnie jest zaangażowana w działalność wydawnictwa Draco Press i regularnie prowadzi wykłady i warsztaty dotyczące inicjacyjnej magii Ścieżki Lewej Ręki.

 

 

 

Anna OrzechAnna Orzech – zgłębia własną naturę od ponad 17 lat. Od 2007 jest członkiem thelemicznej organizacji Ordo Templi Orientis, gdzie służy jako inicjator, mistrz ciała lokalnego i narodowy skarbnik. Jest także ordynowaną kapłanką Ecclesia Gnostica Catholica. Od wielu lat wspiera wydawnictwo Lashtal Press jako konsultant do spraw marketingu, korektor, a także przygotowując książki do druku. Przetłumaczyła niesławny poemat Aleistera Crowleya „Leah Doskonała”, tomik „Rosa Mundi i inne poematy miłosne” oraz zbiór esejów Jacka Parsonsa.

 

 

20190605_164010

Paweł Lidke-Krawczyk– z wykształcenia ekonomista, z zamiłowania badacz dawnych rękopisów, alfabetów, zaginionych cywilizacji a także bibliofil. Swoje fascynacje wiąże z podróżami, z których zawsze stara się pozyskać kolejne inspiracje. Od wielu lat jego pasją jest poszukiwanie zaginionych grymuarów oraz wyjaśnianie związanych z nimi zagadek.

 

 

 

LunaSoror Luna – od 2016 roku członkini O.T.O.. Uwielbia swój zakon, a szczególnie ciepłymi uczuciami darzy warszawską oazę Adauperan, której członków traktuje jak drugą rodzinę. Spędza wiele czasu na dodatkowej pracy magicznej wraz z braćmi i siostrami, starając się w praktyce wykorzystać teorię znalezioną w starych grymuarach i almanachach, a także i współczesnych księgach mistrza Theriona. Uważa, że przy odpowiednim podejściu efekty mogą okazać się niezwykłe i po tym, co zobaczyła, nie wierzy już w przypadki. Jest ogromną propagatorką BHR, czyli zasad Bezpieczeństwa i Higieny Rytuału. Uważa, że thelema reprezentuje najpiękniejsze możliwe wartości – wolność, miłość i światło – i szczerze w nie wierzy.

kornephoros

 

Frater Kornephoros – podąża szlakiem tradycji hermetycznej od ponad dwudziestu lat.

Jest aspirantem do A∴A∴ oraz członkiem O.T.O., w którym służy obecnie jako skarbnik warszawskiej oazy Adauperan. Jego pasją jest ceremonialna magia astrologiczna, dlatego częściej zapamiętuje czyjś ascendent i almuten figuris, niż imię i nazwisko.