VIII Konferencja Lashtal Press we wrześniu

wpis w: Uncategorized | 0

Serdecznie zapraszamy na VIII konferencję Lashtal Press, która odbędzie się 17 września w Gdańsku!

 

VIII konferencja Lashtal Press

 

 

Tegoroczna impreza poświęcona będzie tarotowi, a gościem specjalnym będzie Richard Kaczynski, autor najlepszej biografii Aleistera Crowleya, „Perdurabo”.

W trakcie konferencji nie zabraknie również niespodzianek ;-). Rezerwacji miejsc można dokonać tutaj.

Poniżej przedstawiamy opis wykładów i biogramy prelegentów.

 

Richard Kaczynski
Tarot Thota w historii i popkulturze

Chociaż podręcznik do Tarota Thota, czyli „Księga Thota”, doczekał się publikacji w 1944 roku, tak sama talia ukazała się po śmierci jej twórców. Jednak już od jej pierwszego wydania, które miało miejsce około 1970 roku, złożona symbolika okultystyczna filozofa Aleistera Crowleya (1875–1947) oraz niesamowite ilustracje wykonane przez Friedę Lady Harris (1877–1962) przyciągnęły uwagę wielu artystów wizualnych i pojawiły się w programach telewizyjnych, filmach, komiksach oraz muzyce popularnej. W tej prezentacji Richard prześledzi proces tworzenia Tarota Thota i wykaże jak zakodowano go w wizualnym leksykonie popkultury.

 

Rafał T. Prinke
Powstanie i historia okultystycznej interpretacji kart tarota

Najstarsze znane talie kart do włoskiej gry trionfi (później zwanej tarocchi) pochodzą z pierwszej połowy XV w. Choć specyficzne dla nich karty atutowe przedstawiały symboliczne wyobrażenia, dzisiaj częściowo odbierane jako ezoteryczne, to większość z nich można uznać za typowe dla epoki alegorie. Przypisanie kartom tarota funkcji przekaźnika tajemnych nauk starożytnego Egiptu nastąpiło dopiero w 1781 r., a twórcą tej teorii był francuski pastor, wolnomularz i uczony Antoine Court de Gébelin. W ciągu XIX w. tarot stał się integralną częścią odradzającej się tradycji hermetycznej, a jego okultystyczne interpretacje stawały się coraz bardziej zróżnicowane. W kolejnym stuleciu, a zwłaszcza jego drugiej połowie, nastąpiła istna eksplozja graficznych realizacji kart tarota, z których część była także reinterpretacją ukrytych znaczeń ezoterycznych. Wykład przedstawi zarys głównych etapów powstawania okultystycznego tarota, ilustrowany licznymi przykładami najważniejszych (albo najciekawszych) talii.

 

Krzysztof Azarewicz
Sztuka Kochanków, czyli alchemia seksualna Tarota Thota

Tarot Thota oferuje niesamowicie bogaty i złożony wgląd w naturę człowieka i wszechświata. Gorliwi aspiranci zgłębiający zachodnią tradycję misteryjną używają go jako wielopoziomowy podręcznik umożliwiający penetrację misteriów egzystencji. Jednym z portali prowadzących wprost w serce owych misteriów jest alchemia seksualna. Podczas przyprawionej pikantnymi szczegółami prelekcji Krzysztof podzieli się odkryciami z ponad dwudziestoletniej pracy z tą niezwykłą talią.

 

Izabela Podlaska-Konkel
Tarot jako narzędzie do wróżenia

Tarot wyróżnia się na tle innych systemów dywinacyjnych. Nie wymaga wieloletnich studiów, aby zacząć nim wróżyć. Jednak trzeba wiedzieć, jak się nim posługiwać i znać BHP pracy z kartami, aby skutecznie korzystać z jego podpowiedzi dotyczących teraźniejszości i przyszłości. Podczas wykładu Izabela pokaże zalety tarota jako narzędzia dywinacyjnego i zasady wróżenia z niego. Wspólnie z uczestnikami przećwiczy te zasady w praktyce. Zaprezentuje też schemat sesji tarota z klientem i omówi pułapki, jakich trzeba się wystrzegać w pracy z kartami.

 

Jakub Kamiński
„Dobre do gry w brydża…”. Tajemnice talii Waite’a-Smith

W swojej recenzji talii Waite’a-Smith (The Equinox, tom I, numer III) Aleister Crowley stwierdził, że warte ocalenia z niej są tylko małe arkana, które wykorzystać można do… gry w brydża. Czy jedna z najpopularniejszych na świecie talii tarota zasługuje na tak krytyczną ocenę? Arthur Edward Waite – członek Zakonu Złotego Brzasku, a później nawet przywódca jednego z jego odłamów – nazwany został przez znawcę kabały Gershoma Scholema „mistycznie usposobionym uczonym chrześcijańskim”. Kim naprawdę był Waite? Wtajemniczonym? Uczonym? Nadętym pozerem? Jakie podejście miał do tarota? Jakie związki łączyły go z artystką Pamelą Colman Smith,? Jak wyglądały prace nad przygotowaniem tej talii? W końcu – jakie tajemnice w sobie kryje?

 

Soror Hypatia
Tarot Thota vs tarot Ridera-Waite’a

W tym wykładzie Soror Hypatia skupi się na praktycznej pracy z tarotem. Tarot Thota i Ridera-Waite’a to dwie najpopularniejsze talie na świecie. Obie mają własne osobowości. Czasem subtelne, a czasem duże różnice pomiędzy nimi wymagają od operatora, by odczytywał je w odmienny sposób. W rezultacie powstają dwie odmienne interpretacje rozkładu. Na odczytywanie kart wpływa ich struktura, artyzm, symbolika i energetyka. Jeśli opanowaliście rozkład zwany Celtyckim Krzyżem, to czy jesteście gotowi na opanowanie złożonych operacji z „Księgi Thota”?

 

*** ***** ***

DSCF0696 croppedRichard Kaczynski jest autorem „Perdurabo: The Life of Aleister Crowley” (2010), która według „Times Literary Supplement” jest „najlepszą  po dziś biografią” Bestii. Richard napisał również między innymi „Forgotten Templars: The Untold Origins of Ordo Templi Orientis” (2012), „The Weiser Concise Guide to Aleister Crowley” (2009) oraz powieść „The Billionth Monkey” (2015). Jego artykuły poświęcone Tarotowi Thota opublikowano w akademickich antologiach „Tarot in Culture” (2014) i „Mathematics in Popular Culture” (2012), a także w popularnym piśmie „Tarosophist” (2009). Od 1990 roku prezentuje na całym świecie wykłady na te i inne tematy. Pojawił się również w telewizyjnych filmach dokumentalnych Secrets of the Occult (2006) oraz Aleister Crowley: The Beast 666 (2007). Na co dzień Richard zajmuje się psychologią społeczną, biostatyką i badaniami naukowymi. W swej rozprawie doktorskiej z 1993 roku przedstawił wyniki badań na temat metafizycznych wierzeń i doświadczeń osób praktykujących okultyzm.

 

BlueDressKerry Cropped 1_9_2016

Soror Hypatia jest członkinią Ordo Templi Orientis od 1995 roku. W latach 2001–2008 służyła jako mistrzyni loży William Blake, a w latach 2008–2011 jako sekretarz północnoamerykańskiej sekcji E.G.C. Obecnie pełni rolę Suwerennego Wielkiego Inspektora Generalnego O.T.O., Arcykapłanki kapituły różokrzyża Infinite Stars i zasiada w Radzie Najwyższej Wielkiej Loży USA. Tematyka jej wykładów pokrywa takie zagadnienia, jak Msza Gnostycka, tarot, astrologia, inicjacja, konstruowanie rytuałów, zbieranie funduszy i organizacja eventów. Udzieliła wywiadu dla podcastu Stooping Starlight, gdzie omawiała swe poglądy na temat Babalon, Szkarłatnej Kobiety i E.G.C. oraz dla My Secret Centre, gdzie omawiała doświadczenia z „magicznego odosobnienia”. Swoje wykłady prezentowała w różnych ciałach lokalnych O.T.O. na terenie USA, a także w takich światowych metropoliach, jak Sydney, Oslo, Vancouver i Londyn.

 

my-photoDr hab. Rafał T. Prinke jest filologiem angielskim i historykiem, pracownikiem AWF w Poznaniu. Najważniejsze z jego licznych zainteresowań badawczych to socjologia turystyki, genealogia i heraldyka oraz historia nauki i tradycji ezoterycznych. Z tego ostatniego zakresu publikował liczne artykuły w kilku językach, a także szereg książek (w tym jedną o kartach tarota). W 2014 r. opublikował obszerną monografię na temat piśmiennictwa alchemicznego, wydaną przez Instytut Historii Nauki PAN. Jest członkiem Society for the History of Alchemy and Chemistry oraz European Society for the Study of Western Esotericism.

20120502_Iza_19_s

 

Izabela Podlaska-Konkel jest profesjonalnym astrologiem i tarocistką. Prowadzi stacjonarne i internetowe kursy tarota i astrologii w Warszawskiej Szkole Astrologii, redaguje portal Czary.pl. Jest współautorką „Podręcznika astrologii” (wyd. Albireo 2014). Redaktor naczelna kwartalnika „Astrologia Profesjonalna”, wydawca kwartalnika „Tarocista”, przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Astrologicznego. Mieszka w Warszawie. Prowadzi blog pod adresem www.izabelapodlaska.pl.

kuba

 

 

Jakub Kamiński jest antropologiem kultury/etnologiem, od kilku lat związanym zawodowo z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy. Amatorsko zajmuje się historią i teorią zachodniego okultyzmu. Ostatnio pochłaniają go dzieje tarota i miejsce astrologii w kulturze. Publikował w „Tarociście”, „Trygonie” i „Tarace”.

DSC_1198

 

 

Krzysztof Azarewicz jest redaktorem naczelnym wydawnictwa Lashtal Press, redaktorem „Tarocisty”, współautorem „Spowiedzi heretyka”, wywiadu-rzeki z Adamem Nergalem Darskim. Przełożył kilkadziesiąt książek i napisał tyleż samo artykułów na temat filozofii Aleistera Crowleya, magii i tarota, które opublikowano nie tylko w Polsce, ale także w językach angielskim, francuskim i hiszpańskim. Zaangażowany jest w działalność Ordo Templi Orientis. Podróżuje wraz ze swą żoną Anią i bada magiczne wymiary egzystencji od Wyżyny Tybetańskiej począwszy, przez piramidy i pustynie Północnej Afryki, aż do okultystycznych scen Berlina, Londynu i Nowego Jorku.